Choď na obsah Choď na menu
 


História

27. 9. 2011

 

Obrázok

 

 

Temple of the Dog vznikli v Seatlle roku 1990. ako nápad speváka Chrisa Cornella dať dokopy projekt na počesť jeho priateľovi Andrewovi Woodovi, spevákovi Malfunkshun a Mother Love Bone. Kapela pozostávala z členov: Stone Gossard na rytmickej gitare, Jeff Ament na base (obaja členovia bývalých Mother Love Bone), Mike McCready sólo gitara, Matt Cameron na bicie a Eddie Vedder vokály a samozrejme Chris Cornell spev.

Kapela vydala iba jediný album rovnomenne pomenovaný Temple of the Dog, v apríli 1991 vo vydavateľstve A&M Records. Aj napriek veľkej chvále hudobných kritikov v dobe tesne po nahraní, album sa dočkal závratného úspechu až po roku 1992, keď Vedder, Ament, Gossard a McCready dosiahli svoj komerčný prelom s Pearl Jam.  

Temple of the Dog dal dokopy frontman Soundgarden Chris Cornell, ktorý bol v tej dobe spolubývajúcim of Andrewa Wooda, speváka Malfunkshun a Me other Love Bone. Wood zomrel v 19teho Marca, 1990 na predávkovanie heroínom , v deň keď sa Cornell vrátil z turné. Predtým ako odštartoval turné po Európe o pár dní neskôr, začal písať songy na počesť svojho zosnulého priateľa. Výsledkom boli dve piesne, "Reach Down" a "Say Hello 2 Heaven", ktoré nahral hneď po tom ako sa vrátil z turné.

Výsledný materiál bol pomalý a melodický, hudobne veľmi odlišný od agresívneho rockového soundu Soundgarden. To bol dôvod prečo sa rozhodol Cornell spolupracovať s Woodovými spoluhráčmi, Stone Gossard a Jeff Ament - ktorí stále rozmýšľali ako pokračovať ďalej bez Mother Love Bone - s odhodlaním vytať piesne ako single. Ament popísal spoluprácu ako " veľmi skvelý projekt v tom čase" pre neho a Gossarda, ktorý ich dostal do "situácie v kapele kedy môžme hrať a tvoriť hudbu." Zostava kapely bola spojením práce Soundgarden (a pozdejšie Pearl Jam) bubeníka Matta Camerona a budúceho sólového gitaristu Pearl Jam lead Mika McCreadyho. Pomenovali sa ako Temple of the Dog, ako odkaz na slová piesne Mother Love Bone song, "Man of Golden Words".

Kapela začala skúšať "Reach Down" a "Say Hello 2 Heaven" a ostatné piesne, ktoré other Cornell napísal počas šnúry pred Woodovou smrťou, takisto prepracoval nejaký existujúci materiál z demo pások Gossarda, Amenta a Camerona. Jedno takéto demo sa stalo piesňou dvoch kapiel; nahrané ako "Footsteps" od Pearl Jam a ako "Times of Trouble" od Temple of the Dog. Myšlienka urobiť covery Woodového sólo materiálu sa takisto vynorila ale nakoniec z toho rýchlo zišlo, ako si uvedomili že môžu prinútiť ľudí myslieť si, že kapela využíva jeho materiál.

Nahrať pieseň ako singel bola čoskoro zavrhnutá Cornellom ako hlúpa myšlienka a priklonil sa radšej k tomu nahrať EP alebo album. Album bol nahraný iba počas 15tich dní, bez producenta iba pričinením členov kapely. Gossard popísal nahrávací proces ako situáciu bez nátlaku kde sa neočakáva žiaden stres zo strany vydavateľstva. Eddie Vedder, ktorý letel zo San Diega v Kalifornii do Seattlu aby počul speváka Mookieho Baylocka (ktorý sa neskôr stal členom Pearl Jam) a dokončil vokály. "Hunger Strike" sa stal duetom Cornella and Veddera. Cornell mal ťažkosti s vokálmi keď sa pridal Vedder. Cornell pozdejšie povedal " spieval polovicu piesne a ani netušil, presne ktorú časť má spievať ako som si to predstaoval ja. Veľmi sme nad tým nepremýšľali a robili sme to inštinktívne."

Temple of the Dog bol vydaný 16.4.1991 v A&M Records a na začiatku bolo predaných 70,000 kópií v USA. Ament si spomenul ako kapela požadovala nálepku Pearl Jam sticker na obale ale vybrali si radšej iný názov pretože takto to bolo pre nich lepšie. Album mal síce priaznivé hodnotenia, ale neumiestnil sa v rebríčku albumov. Kritik Steve Huey z Allmusic neskôr ohodnotil album štyrmi a pol hviezdičkami z piatich a okomentoval ho "Nahrávka je niečo ako mostík medzi rockovým štýlom 70tych rokov Mother Love Bone a hard rockovou poctivosťou Pearl Jam". David Fricke z Rolling Stone takisto uviedol v retrospektíve albumu, že album "zasluhuje nesmrteľnosť." Členovia kapely boli veľmi spokojný z materiálom, tak ako bol ich pôvodný zámer. Cornell veril tomu, že Andymu by sa tie piesne veľmi páčili. Gossard sa takisto vyjadril, že Wood by pravdepodobne bol unesený celou vecou. Skoro po vydaní albumu, Soundgarden a Pearl Jam sa pustili do nahrávania ďalších albumov a projekt Temple of the Dog bol uzavretý.

V lete 1992, sa dostalo albumu väčšej pozornosti aj keď bol vydaný pred viac ako rokom. Ľudia v A&M Records si uvedomili, že vo svojom katalógu majú niečo, čo bolo v podstate spoluprácou medzi Soundgarden a Pearl Jam, kapiel ktorým sa dostalo väčšej mainstreamovej pozornosti v mesiacoch keď vydali svoje radové albumy Badmotorfinger a Ten. A&M sa rozhodli, že vydajú album v reedícii a pieseň "Hunger Strike" ako singel, sprevádzaný videoklipom. Pozornosť vydavateľstva umožnila albumu a singlu umiestniť sa v Billboarde, a spôsobilo to závratnú predajnosť. Album sa zaradil medzi 100 najpredávanejších albumov roku 1992. Temple of the Dog predal viac ako milión kópií a získal platinový certifikát, ktorý vydala Recording Industry Association of America.

Ament, Cameron, Cornell, a McCready sa neskôr znova spojili aby pod názvom M.A.C.C. nahrali cover Jimiho Hendrixa "Hey Baby (Land of the New Rising Sun)" pre tribute album, Stone Free: A Tribute to Jimi Hendrix z roku 1993. V roku 2007 v interview s Ultimate Guitar Archive, Cornell poznamenal, že by nebol proti opätovnému spojeniu Temple of the Dog, alebo spolupráci v kombinácii s hociktorým z týchto hudobníkov.           
Takisto prezradil, že Temple of the Dog bol dôvodom, že sa pridal k Audioslave, ako skúsenosť ktorá mu otvorila myseľ ohľadom spolupráce s hudobníkmi s iných skupín.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.