Choď na obsah Choď na menu
 


História

26. 8. 2011

Obrázok Stone Temple Pilots, často nazývaná aj STP je americkou rockovou skupinou, pochádzajúcou zo San Diega. Kapela je zaraďená skôr do grunge alebo hard rocku ako len do obyčajného rocku. STP dosiahla svoj úspech v roku 1992 vydaním debutového albumu CORE, ktorý spočiatku viedol kritikov odmietnúť skupinu ako "grunge napodobiteľov." Album Core dosiahol veľký úspech ktorým sa kapela preslávila. Týmto albumom kapela získala 8x platinovú dosku "RIAA." Neskôr pokračovali vo svojom úspechu, kde v roku 1990 predáva takmer 40 miliónov platní po celom svete a týmto sa stáva z jedných najviac komerčne úspešných rockových kapiel. Skupina sa rozpadla v roku 2003. Kapela mala 16 singlov umiestnených v desiatke "diagramy ROCK".Osem z nich sa dostalo na vrchol a album PURPLE (1994) ,ktorý získal prve miesto po dobu troch týždňov. Toho istého roku kapela vyhrala Grammy za najlepšie hard-rockove predstavenie piesne PLUSH z albumu Core. Kapela bola okrem iného zaraďená k stovke najlepších hard-rockových umelcov na hudobnej stanici Vh1.

 

 

Obrázok

 

 

.......Úspech hlavného prúdu (1992-1994).......

Stone Temple Pilots postavili fanušíkovsku základňu v San Diegu, aby sa vyhýbali Los Angelleskej hudobnej scéne a mohli si vytvoriť vlastnú aj v kluboch. V roku 1992 podpísali zmluvu s Atlantic Records. Z albumu Core pochádzajú najznámejšie a taktiež najúspešnejšie hity ako spomínaný PLUSH a okrem toho aj Sex Type Thing, Wicked Garden a CREEP. Aj napriek komerčnému úspechu, hudobná tlač kritizovala kapelu ako napodobiteľov grunge. John Pareles z časopisu The New York Times napísal v roku 1993 hodnotenie ich koncertu,kde sa vyjadril: "Kapela sa dostala do rozbehnutého vlaku Seattle grunge. Jeho pomalé piesne a zdvíhanie riffov a vokálov polovičnou rýchlosťou, je to druhý PEARL JAM." V roku 1993 kapela nakrúcala epizódu MTV Unplugged a na jar 1994 sa vrátila do štúdia k práci na ich druhom albume PURPLE, ktorý preslávil úspešný singel Interestate Love Song a taktiež singly Vasoline a Big Empty. STP vydal 5. marca 1996 tretí album Tinny music. Kedže spevák mal problémy s drogami v roku 1996 niektoré turne kapela musela zrušiť. Ďalšie následky drogovo závislého speváka boli v roku 1997 zrušené niekoľko turné. V roku 1999 kapela vydala svoj štvrtý album, ktorý preslávilo video pre singel Sour Girl. Počas leta 2001 kapela vydala svoj piaty album Shangri-la dee da, ktorý produkoval dva skormné hity: Days of the week a Hollywood Bitch. V roku 2002 kapela začala pracovať na šiestom študiovom albume, údajne sa malli vrátiť k ich začiatkom. Kedže spevák podliehal k drogám čoraz viac a viac, kapela sa rozhodla oddeliť ho.

 

..............PO rozbití a nasledujúce projekty............

Dňa 11.novembra 2003 v Atlantic Records,vydali album najväčších hitov Thank You+ DVD s koncertom MTV Unplugged. V ten istý rok sa bývalý spevák pripojil k úspešnej skupine Velvet Revolver zložený z bývalých členov kapely Guns and Roses.Skupina vydala dva albumy Contraband (2004) a Libertad (2007).Bývalý spevák neskôr pokračoval v sólovej ceste až neskôr sa vrátil k STP a úspešná kapela funguje až dodnes. :)

 

Lili

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.