Choď na obsah Choď na menu
 


História

13. 5. 2011

Soundgarden je americká hudobná skupina, ktorú v roku 1984 založil Chris Cornell (spev a bicie) a Hiro Yamamoto (basgitara). Názov odvodený od jednej sochy z píšťal nachadzajúcej sa v Seattle, ktorá za vetra vydávala kvílivý zvuk. Soundgarden je považovaná za jednu z tzv. „veľkej štvorky“ grungeových skupín zo Seattlu, spolu so skupinami Nirvana, Alice in Chains a Pearl Jam.

Obrázok Soundgarden je zrejme najstarším grunge zoskupením, aj napriek neskoršiemu komerčnému úspechu štýlu grunge, nezmenili svoj robustný, surový zvuk a svoje názory. Vo svojej veľmi komplikovanej a bohatej hudbe spájali prvky hardrocku, heavy metalu v spojení s psychedelickým rockom, ktorý obohatili špecifickým grunge zvukom a motívmi.

Slávnymi sa stali už roku 1991, jednak albumom Badmotorfinger, spoluprácou na hudbe ku kultovému filmu Singles a, samozrejme, aj vďaka celosvetovému grunge boomu. Najväčšieho uznania a komerčného úspechu sa im dostalo roku 1994, po vydaní albumu Superunknown, ktorý bol kritikou uznanný ako jeden z najlepších rockových albumov 90. rokov a hitmi ako Black Hole Sun či Spoonman. V roku 1996 vydali dlho očakávaný album Down on the upside. Skupina sa po vnútorných problémoch rozpadla v roku 1997.

Po rozpade Soundgarden sa vydal Chris Cornell, vlastník jedného z navjväčších a najvýraznejších hlasov 90-tych rokov, na sólovú dráhu, svojím projektom Euphoria Morning z roku 1999 potvrdil že jeho tónovo bohatý hlas a hudobné nadanie sa neobmedzuje len na grunge, ale podobne kvalitne sa dokáže uplatniť aj v experimentovaní s inými hudobnými štýlmi. Album Euphoria Morning je kritikmi považovaný za „drahokam amerického rocku“, ktorému sa však výraznejšieho komerčného úspechu nedostalo.

Od roku 2002 bol Chris Cornell lídrom skupiny Audioslave, ktorú založili hudobníci z Rage Against The Machine, kapela sa po nezhodách v roku 2007 rozpadla.

V roku 2010 ohlásil Cornell návrat skupiny (učinil tak na svojom účte na sieti Twitter). Prvý koncert sa uskutočnil v ich rodnom meste Seattle, neskôr skupina vystupovala aj na festivale Lollapalooza v Chicagu. Skupina taktiež vydala nový singel Black Rain a neskôr aj kompilačnú platňu Telephantasm. Po vydávaní rôznych rarít a B-sides oznámili, že už usilovne jamujú v študiu a majú nachystaných niekoľko skladieb, ktoré plánujú nahrať. A to s jasným cieľom - vydať album v roku 2011. To sa im podarilo uskutočniť až v roku 2012 v spolupráci s Adamom Kasperom, ktorý spolupracoval napríklad s Nirvanou, Foo Fighters alebo Pearl Jam.