Choď na obsah Choď na menu
 


Kam by smerovala tvorba Jimiho Hendrixa? Odpoveď znie “People, Hell & Angels”!

24. 3. 2013

jimihh-300x300.jpg

Kam by smerovala tvorba Jimiho Hendrixa? Tak túto otázku si už kladie od Jimiho smrti asi každý z nás. Množstvo grungeových kapiel bolo ovplyvnených tvorbou tohoto rodáka zo Seattlu. Spoločnostiam Experience Hendrix LLC a  Legacy Recordings sa ale v posledných dňoch podarilo niečo úžasné. 5. marca 2013 vydali nový posmrtný albumu jedného z najslávnejších gitaristov všetkých čias Jimiho Hendrixa s názvom “People, Hell and Angels”. Na albume sa objaví 12, doposiaľ nevydaných pesničiek, ktoré jasne naznačujú, ako by vyzerala ďalšia tvorba tohto gitarového mága. ”People, Hell and Angels je naozaj názov, ktorý vymyslel sám Jimi. Raz som si pozerala knižku s jeho textami, keď som zrazu natrafila na tento nápis” – hovorí Janie Hendrix (Jimiho sestra). “Navzájom sme si sľúbili, že sa o seba budeme starať, a ja na to pozerám ako na celoživotný záväzok. ” Na tvorbe tohto atypického albumu spolupracovali Janie, Eddie Kramer a John McDermott. Ak by Hendrix ešte žil, tak by minulý rok oslávil úctyhodné 70. narodeniny. Počas svojho života si vytvoril s Eddiem Kramerom veľmi dobrý vzťah – Kramer mu nahral všetky albumy a takisto nahral aj jeho predstavenie na Woodstocku v roku 1969. Nový album je jedinečný nielen preto, lebo je vydaný dlho po Jimiho smrti, ale týchto 12 doposiaľ nevydaných skladieb jednoznačne naznačujú, akým smerom by sa pobral Hendrix vo vlastnej tvorbe ak by ešte žil. V pokračovaní článku si teraz môžete každú pesničku vypočuť a prečítať si aj čo to o jej vzniku.  Ak vás album zaujal, hlasujte pod článkom za najlepšiu skladbu! Takže takýto je album posmrtný album velikána s názvom “People, Hell and Angels”: 
 
 

Earth Blues: Odlišná od verzie, ktorá bola predstavená v roku 1971 ako časť Rainbow Bridge. Na tejto verzii z decembra 1969 hrá len Hendrix, Billy Cox a Buddy Miles v typickom funky štýle.

 

 Somewhere: Skladba nahraná v marci 1968, táto verzia sa úplne líši od ostatných, ktoré fanúšikovia doposiaľ počuli. Na bicích hrá Buddy Miles a na base Stephen Stills.
 

Hear My Train A Comin: Táto super nahrávka je z úplne prvého nahrávania Jimiho, Buddyho a Billa Coxa. Buddy a Bill chápali a podporovali Jimiho v tvorení, ktoré on nazval “Nové Blues”. Hendrixove sólové hranie je v tejto pesničke určite stredobodom pozornosti.
 
 
Bleeding Heart: Pôvodne pesnička od Elmora Jamesa, tento majstrovský kúsok je dlhoročnou srdcovou záležitosťou Jimiho. Po zahraní tohto songu live sa ho rozhodol Jimi nahrať aj v štúdiu. Nahrala sa v ten istý deň ako skladba Hear My Train A Comin. Rytmus v pesničke sa odlišuje od originálu.
 
 
Let Me Love You: Nahraná v marci 1969. Pri nahrávaní tejto pesničky sa Jimi obrátil na starého kamaráta saxofonistu Lonnieho Youngblooda. Obaja vytvorili rytmy, ktoré boli dovtedy nevídané.
 
 
Izabella: Po Woodstocku si zavolal Jimi “Gypsy Sun” a “Rainbow” v Hit Factory spolu s Kramerom. Izabellu prvýkrát zahral Hendrix na už skôr spomínanom Woodstocku, no chcel túto pesničku zlepšiť a nahrať poriadne v štúdiu. Na nahrávke sa takisto objavil aj ďalší Jimov priateľ – Larry Lee.
 
 
Easy Blues: Editovaná verzia tejto inštrumentálky bola súčasťou albumu z 1981 Nine To The Universe. Nová verzia je dvakrát taká dlhá ako predošlá. Aj na tejto skladbe sa predstavil spolu s Jimim aj Larry.
 
 Crash Landing: Táto pesnička môže byť niektorým známa z kontroverzného albumu z roku 1975 od Hendrixa, no konkrétna verzia ktorá je na novom albume ešte nebola nikdy vydaná. Rok vydania je 1969, na nahrávke je bubeník kapely Cherry People Rocky Isaac.
 
 
Inside Out: Hendrix bol fascinovaný riffom ktorý neskôr prevzal meno Ezy Ryder. Na nahrávaní sa zúčastnil Mitch Mitchell. Hendrix nahral všetky basgitarové aj gitarové časti.
 
 
Hey Gypsy Boy: Pesnička dala základy songu “Hey Baby”. Čiastočne bolo túto skladbu počuť na albume z 1975 Midnight Lightning, no táto verzie je originál, na ktorom sa s Jimim predstavil aj Buddym Milesom.
 
 
Mojo Man: Táto pesnička bola nahrávaná dvakrát, no finálny výsledok stojí zato. Hendrix vždy vedel vydať a nahrať tú najlepšiu možnú verziu a táto pesnička nieje výnimkou.
 
 
Villanova Junction Blues: Posledná pesnička na albume bola nahraná v ten istý deň ako Bleeding Heart a Hear My Train A Comin, pred slávnym predstavením songu na Woodstocku. Nikdy nedokončená, táto pesnička je čistým príkladom toho, kde by sa uberal Jimi s jeho tvorbou.
 
Hodnotenie 10/10