Choď na obsah Choď na menu
 


História

andrewwood.jpg 

 Mother Love Bone založili v roku 1988  bývalí členovia kapely Green River: Jeff Ament, Bruce Fairweather a Stone Gossard, ex frontman kapely Malfunkshun Andrew Wood a bývalý bubeník kapiel Ten minute Warning a Skin Yard: Greg Gilmore. Pôvodne bola kapela sformovaná v roku 1987 bývalími členmi skupiny Lords of the Wasteland, ktorú tvotili Wood, Gossard, Ament a bubeník Malfunkshun: Regan Hagar. Na začiatku roku 1988 do kapely pribudol Fairweather,  Hagar bol nahradený Grego Gilmorom a názov kapely bol zmenený na Mother Love Bone.

 
Členovia tejto novej zostavy sa rýchlo dohodli na nahrávaní a hraní koncertov a koncom roku 1988 sa kapela stala jedným z najväčších hudobných objavov Seattlu. Woodovo neviazané správanie na stagi, osobnosť,  neobvyklé obliekanie a snové texty piesní pomohli upútať pozornosť na kapelu. V dokumentárnom filme o grunge z roku 1996 grunge, Hype!, Seattleský hudobný producent Jack Endino nazval Wooda "jediného frontmana a zárooveň komika na pódiu v Seattli" na základe Woodovho hravého štýlu interakcie s fanúšikmi Mother Love Bone.
 
V novembri 1988, kapela podpísala zmluvu s pomocným vydavateľstvom PolyGramu s názvom Mercury Records a dohodli sa na nahrávaní ich debutovej EP. Ako súčasť zmluvy s PolyGramom tiež založili štúdio Stardog Records, ktoré malo byť k dispozícii výhradne pre nich.. V Marci 1989, kapela vydala ich debutové EP s názvom Shine, a stali sa tak prvou z množstva Seattleských kapiel, ktoré vydali svoj materiál pod veľkým vydavateľstvom. Nahrávka sa predávala dobre a predaj a takisto rástol aj záujem o kapelu. John Book z Allmusic povedal, že "nahrávka prispela k rozruchu okolo Seattleskej hudobnej scény.
 
Koncom roku 1989, sa kapela vrátila do štúdia (tentokrát v San Franciscu) aby nahrala ich debutový album, Apple. Napriek zopár počiatočným ťažkostiam, nahrávanie bolo hotové načas pre vydanie v marci 1990. Iba pár dní predtým ako sa mal Apple dostať na pulty obchodov frontman Andrew Wood, ktorý mal dlhoročné problémy s drogami, sa predávkoval heroínom a upadol do ťažkej kómy. Hneď nato bol prevezený do nemocnice, kde o 2 dni na to zomrel. Kapela sa rozpadla a vydanie albumu sa uskutočnilo až 19. júla 1990.
 
O pár mesiacov po smrti Wooda, boli Gossard a Ament, a Eddie Vedder oslovený frontmanom Soundgarden Chrisom Cornellom (ktorý bol Woodov spolubývajúci), a spýtal sa ich, či by mali záujem nahrať singel obsahujúci dve piesne, ktoré napísal na počesť Wooda. Projekt sa nakoniec premenil na celý album a skupina prijala meno Temple Of The Dog, podľa odkazu v texte piesne Mother Love Bone, "Man of Golden Words." Fairweather pôvodne zostal nečinný, ale neskôr sa pripojil k Seattleskej psychadelickej rockovej kapele Love Battery, kde vymenil Tommyho Simpsona na basu v roku 1992. 
 
V apríli 2011, sa Kevin Wood (Andrewov brat) spojil s kapelou Lace Weeper aby spolu nahrali pieseň Mother Love Bone "Crown of Thorns" ako poctu Andymu 21 rokov po jeho smrti. Singel bol vydaný v Kevinovom vydavateľstve Wammybox Records.
 
Reunion koncert
 
Dňa 14. apríla 2010, sa štyria preživší členovia Mother Love Bone sa zišli prvýkrát (s priateľom, kolegom a Seattleským hudobníkom Shawnom Smithom, ktorý poslúžil ako frontman na jeden večer) ako súčasť na vypredanom "Brad a Friends" večeri v Seattli Showbox. Predstavené piesne boli súčasťou  pôvodného repertoáru kapely od svojich prvých dní, vrátane "Champion Stardog", "Holy Roller", "Gentle Groove" a prerábkou Argentovej piesne "Hold your head up" obľúbený prídavok kapely počas prvých dní hrania v kluboch v Seattle.
 
Rovnako ako vplyvná grunge kapela, sú Mother Love Bone tiež považovaných za prvých priekopníkov v alternatívnom metale.