Choď na obsah Choď na menu
 


História

25. 8. 2011

Mark Lanegan (* 25. novembra 1964) je americký grungeový hudobník a skladateľ. Hudbe sa začal venovať v 80. rokoch, kedy spolu s Gary Lee Connerom, Van Connerom a Markom Pickerelom dali dohromady grungeovú skupinu Screaming Trees, s ktorou vydali dohromady 7 albumov, medzi ktoré patria Sweet Oblivion z roku 1992 alebo Dust (1996). V roku 1998 v rozhovoru pre časopis No Depression sa Lanegan vyjadril k tomu, čo pre neho stretnutie s bratry Connerovými a založenie skupiny znamenalo: „Je to síce fráza a nie akurát tá najbystrejšia, ale viem, že nebyť Screaming Trees, asi by som tu nebol. Lee Conner (kytarista Trees) ma naučil spievať, notu za notou. V 20ke som nemal strechu nad hlavou, za sebou prvé opletačky so zákonom, bol som akurát vonku z basy a títo chlapci chodili do cirkevnej  školy a hovorili slušne. Vybavili mi bývanie a prácu, vymáhánie nesplatených elektrospotrebičov. Nemyslím si, že by som sa bol dal na hudbu. Nedochádzalo mi, že hudba so mnou bola celý život. Vždycky som mal taký pocit, že tam niečo je. Keď som objavil, že to je hudba, bola to naozaj úľava. Rovnako tak ako mať tíchto chalanov, ktorí so mnou z nejakého dôvodu chceli byť.“ V dobe pôsobenia v skupine začal Lanegan  tiež svoju sólovú kariéru.

Obrázok V roku 2000 sa Screaming Trees po dlšom období nečinnosti rozpadli pretože Lanegan sa stal načas stálym členom Queens of the Stone Age, naďalej spolupracoval aj s inými umelcami, napr. Melissou Auf der Maur, Martinou Topley Bird, či skupinami Creature with the Atom Brain a Twilight Singers svojho priateľa Grega Dulliho, s ktorým od roku 2003 spolupracuje v rámci Gutter Twins. Queens of the Stone Age v roku 2005 opustil. Výrazne sa podieľal na dvoch nahrávkách elektronického dua Soulsavers a troch albumoch Isobel Campbell, bývalej speváčky a violončelistky Belle and Sebastian. Jeho posledné sólové štúdiové album Bubblegum vyšlo v roku 2004. Spolu s Gregom Dullim sa delí o sólový spev v rockovej skupine Gutter Twins, ktorá vydala svoj dloho očakávaný debut Saturnalia v roku 2008 v nakladateľstve Sub Pop. Na jeho podporu Gutter Twins následne viac než rok koncertovali, v hlasitej elektrickej ako aj tichšej akustickej podobe. Na jar 2010 sa opäť po niekoľkých rokoch vydal na akustické turné.

V roku 1990 vydal Lanegan svoj prvý sólový album The Winding Sheet vo vydavateľstve Sub Pop (u kteroho v tej dobe kotvili aj jeho priatelia zo skupín Nirvana, Soundgarden alebo Afghan Whigs). Lanegan uviedol, že album vzniklo následne po projekte coverov legendárneho bluesmana Leadbellyho, na kterom pracoval s Markom Pickerelom, Kurtom Cobainom a Kristom Novoselicom. Tento projekt nemal dlhé trvanie, postupom času sa z neho vyvinul Laneganov sólový debut, do ktorého sa zapojili aj další muzikanti. Z nahrávok Leadbellyho skladieb sa na Winding Sheet dostala pieseň Where Did You Sleep Last Night (Nirvanovský komplet With the Lights Out obsahuje taktiež song Ain't It a Shame). Cobain sa na Laneganovom debute podieľal taktiež vokálmi v piesni Down in the Dark. Väčšina albumu bola nahraná v zostave Mark Pickerel bicie, Mike Johnson gitary (neskôr hral na basu v Dinosaur Jr), Steve Fisk piano a klávesy a Jack Endino basová kytara.

Druhé album Whiskey for the Holy Ghost (Whiskey pre Ducha Svatého) z roku 1994 bolo omnoho súdržnejšou nahrávkou obsahujúcu piesne ako napr. The River Rise, Sunrise, Borracho, Riding the Nightingale či Beggar's Blues. Album vznikal bezmála tri roky a takmer ani neuvidelo svetlo sveta, pretože Lanegan bol v jednom momente rozhodnutý vyhodiť kotúče s nahrávkami do rieky, v čom mu na poslednú chvíľu zabránil producent Jack Endino. (Skladbu Kingdoms of Rain Lanegan znovu nahral v roku 2007 se Soulsavers a vyšla ako singel.) Časopis Mojo o ňom v roku 2004 napísal: Strhujúce barokovo bluesové aranže vykresľujú príbehy o "konzumácii" a ľútosti spievané mladým mužom, ktorý predčasne zostarol. A sám Lanegan v rovnakom článku dodal: „Fakt, že sa to ľuďom páčilo, v určitom ohľade mojej psychóze pridal. Mike Johnson odišiel, keď sme boli v polovici. Asi päťkrát alebo šesťkrát som to mixoval a skladal som ďalšie a ďalšie pesničky. A pôvodný zámer, aj keď tomu možno nebudete veriť, bol to všetko nahrať behom troch dní. Pretože sme s Johnsonom počuli, že tak dlho trvalo nahranie Astral Weeks (album Van Morrissona – pozn. admina.). Z troch dní sa staly štyri roky.“

Obrázok V roku 1995 sa Lanegan objavil na albume Above projektu Mad Season, v jeho čele bol Laneganov priateľ Layne Staley (Alice in Chains). Mad Season dali na konci roku 1994 dohromady Staley, Mike McCready z Pearl Jam, Barrett Martin zo Screaming Trees a John Baker Saunders z The Walkabouts. Lanegan účinkoval v songoch Long Gone Day a I'm Above. V roku 1998 vyšlo ďalšie sólové album Scraps at Midnight (Polnočné skicy). Lanegan ho nahral spolu s dlhoročným priateľom a spolupracovníkom Mikom Johnsonom počas predošlej zimy na ranči v kalifornskej oblasti Joshua Tree.

Štvrté štúdiové album bolo vydané v roku 1999. Na jeho počiatku boli strany B singlov zo Scraps at Midnight. Dve pesničky z tohoto nahrávania sa objevujú na singli Hotel. Zúčastnení boli spokojní s priebehom nahrávok a pridali preto niekoľko dalších skladieb a celok dostal meno I'll Take Care of You (Postarám sa o teba). Na albume sa objavujú prerábky piesní popredných folkových, R&B a punkových interpretov, ako sú napr. Tim Hardin, Booker T. and the MGs alebo Laneganov priateľ Jeffrey Lee Pierce, rovnako ako legenda country Buck Owens. V roku 1999 Lanegan taktiež spolupracoval na albume k pocte nevyliečitelne nemocnému spoluzaklateľovi kapeluy Moby, Grape Skipu Spenceovi.

V roku 2001 vyšlo piate štúdiové album Field Songs (Piesne z terénu), o ktorom Lanegan pre časopis Mojo v roku 2004 povedal: „Skúsil som urobiť znovu svoje druhé album. Nie však jeho pokračovanie, ale rovnakú nahrávku, z iného uhla pohľadu. Z druhej strany plota. Jej líc. Môj život „v teréne“, naostro. Jedno album som urobil v pominutí zmyslov a druhé vzniklo v príčetnejšom stave.“ Na albume hosťoval Laneganov priateľ Duff McKagan, a výrazne na neho prispel aj bývalý basák Soundgarden Ben Shepherd. V roku 2003 sa objavil na albume Blackberry Belle skupiny Grega Dulliho Twilight Singers, s ktorým si zaspieval epickú záverečnú pieseň Number Nine. Šlo o prvú z mnoha spoluprác s Dullim a Twilight Singers.

Na svojom zatiaľ poslednom sólovom albume Bubblegum (2004) si s Laneganom zahrala plejáda popredných umělcov, ako sú trebárs P. J. Harvey, Josh Homme a Nick Oliveri z Queens of the Stone Age, Greg Dulli z Afghan Whigs a Twilight Singers, Dean Ween z Ween alebo Duff McKagan a Izzy Stradlin, ktorí niekedy hrali v Guns N' Roses. Taktiež sa tu objavuje Laneganova bývalá žena Wendy Rae Fowler, teraz členka We Fell to Earth. Album bolo priaznivo hodnotené kritikmi a je taktiež jeho komerčne najúspešnejším. V rebríčku najlepších nezávislých albumov časopisu Billboard dosiahlo 39. priečku. Niektorí to pričítajú účasti rady popredných hudobných osobností, ale album takisto dosiahlo vynikajúce recenzie hudobných kritikov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Woooohooo)))

(WilliamNiz, 19. 12. 2018 16:30)


I like dating :))


From WilliamNiz withlove))

Best Way To Get FREE Cryptocurrency Coins

(Suebteltery, 26. 10. 2018 21:33)

Hi

I want to be a part of Cryptocurrency but me and my friends dont have any money to buy some Cryptocurrency.
So I went looking how we could get some Free Crypto.
We have found 4 ways to do it !

How to get FREE Cryptocurrency !

1. Claim Faucets every day
2. Play Games and EARN FREE Bitcoins
3. Watch advertisements and earn FREE Bitcoins
4. EARN FREE Tokens From Airdrops


Click here and take a look:https://www.faucetcryptocurrency.net

Want to earn Cryptocurrency with your Mobile Phone? (Electroneum)
https://freemobileminerelectroneumfree10etnday.wordpress.com/2018/10/05/etn/

Good luck and have fun collecting FREE Cryptocurrency

Greetings

leasa bil billigt privat

(nseo-sw.men, 24. 10. 2018 11:33)


After looking into a handful of the blog posts on your blog, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me your opinion.
leasa bil billigt privat nseo-sw.men/interesting-for-women/54033-leasa-bil-billigt-privat.html

Record blood pressure (hypertension)

(Asmifyfoocky, 9. 10. 2018 3:49)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-prix-jean-coutu/

Test, just a test

(umla, 22. 9. 2018 9:17)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(masshal, 17. 9. 2018 18:38)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(Gebzar, 11. 9. 2018 19:16)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(hario, 11. 9. 2018 19:04)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(etiol, 7. 9. 2018 22:47)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(vennnile, 7. 9. 2018 22:43)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(xaipheira, 5. 9. 2018 3:39)

Hello. And Bye.

рыкерыфкряап

(Ирина Тимцова, 7. 6. 2018 23:49)

Спасибо! Интересно написано :)

XEvil will crash worldwide internet

(Mashasef, 11. 12. 2017 14:38)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(JulieFup, 17. 11. 2017 17:05)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com and over 8.4 million other types!
You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Test, just a testTest, just a test

(poetisoste, 6. 5. 2017 15:50)