Choď na obsah Choď na menu
 


História

8. 4. 2013

 lovebattery.jpg

 
Kapela Love Battery bola založená v roku 1989 bývalým frontmanom kapely Room Nine, spevákom Ronom Nineom (vl. menom Rudzitis), gitaristom Kevinom Whitworthom (ex Crisis Party), basistomTommym "Boneheadom" Simpsonom (tiež ex Crisis Party) a bubeníkom Mudhoney Danom Petersom. Ich meno pochádza z piesne rovnakého mena od britskej punkovej kapely Buzzcocks.
Pred uvoľnením ich prvého singlu Peters opustil skupinu a bol nahradený ex-bubeníkom  Skin Yard, Jasononom Finnom. Vďaka tejto zostave kapela vydala svoj debutový singel Between The Eyes pre label Sub Pop v Seattli. V roku 1990 bol Simpson nahradený ex-basákom U-Men, Jimom Tillmanom. Vďaka tejto zostave kapela vydala svoje debutové EP Between The Eyes v roku 1990, a to opäť u Sub Pop. Tento záznam bol neskôr rozšírený a povolený ako ich prvý regulérny album v roku 1991. Po Between The Eyes nasledovali EP Foot singles a EP Out Of Focus.
V roku 1992 kapela nahrala a vydala album Dayglo. V katalógu Sub Pop, bol Dayglo uvedený ako "Blotter not included" ale hraný ako "Batteries not included" kvôli odkazu na LSD. Čoskoro potom, Tillman opustil kapelu s cieľom sledovať iné záujmy. Bol nahradený najprv pôvodným basákom Tommym Simpsonom, ktorý bol zase nahradený ex-členom Green River a Mother Love Bone gitaristom Bruceom Fairweatherom.
 

love_battery_1.jpg

 V roku 1993 sa objavil album Far Gone, ktorý pre  mnohých bol považovaný za sklamanie po kritickom  úspechu albumu Dayglo. Far Gone mal byť vydaný  spoločnosťou Polygram Records, ale kvôli problémom  s kontraktom od Sub Pop Records, od toho nakoniec  odstúpili. Neskôr bol "hrubý mix" albumu prepustený  Sub Popu, a vydali ho v neupravenej podobe. Tým nastal  problém, ktorý Love Battery plánovali napraviť tým, že ho  chceli remixovať a znovu ho vydať, ale doteraz tak  neurobili.
 
 Po fiasku s Far Gone, Love Battery podpísali zmluvu s  Atlas Records v roku 1994 na vydanie Nehru Jacket EP  koncom roka. Obsahoval dve piesne, ktoré si našli cestu  aj do albumu vydaného v roku 1995 Straight Freak  Ticket, ktorý bol tiež vydaný v Atlas Records v roku 1995.  Vydavateľstvo nedokázalo dobre spropagovať kapelu a  album čo malo za následok zlé predaje. Krátko potom  Finn opustil skupinu a pripojil sa ku kapele The  Presidents of the United States of America, ktorí si rýchlo našli úspech koncom tomto roku.
 
Dlhšie obdobie neistoty nasledovalo po odchode Finna s radom bubeníkov, ktorí sa ho snažili nahradiť, vrátane pôvodneho bubeníka Dana Petersa a bývalého bubeníka Posies a Fastbacks, Mika Musburgera. Kapela prakticky vymizla až do vydania ich piateho albumu Confusion Au Go Go v roku 1999. Tentoraz sa všetci bubeníci kapely Peters, Musburger a Finn podieľali na albume ale Peters sa postaral o väčšinu prác.
Po vydaní Confusion Au Go Go, Love Battery zostala z väčšej časti ustálená. Niekoľko jednorazových hosťovaní mali v roku 2002. Tommy Simpson sa vracia na basu a Finn s Petersom na bicie. Po dlhšej dobe nečinnosti kapela odohrala ich prvú show za 4roky 23. júna 2006 v Neum je v Seattli, WA. Aktuálna zostava sa skladá z Nina, Whitwortha, Simpsona a Musburgera.
 

l.jpg

 
V roku 1996 Love Battery zachytená v dokumentárnom Hype! Zachytenie vzostupu Seattleskej "grunge" scény. Klip je zobrazený z živého predstavenia "Between The Eyes"
Video pre "Out Of Focus" sa objavilo na Sub Pop Video Network Program, Volume Two. Kapela taktiež nahrala video pre "Fuzz Factory" a "Harold's Pink Room" z albumu Straight Freak Ticket. Video "Fuzz Factory" bolo natočené v Las Vegas a predstavovalo kapelu ako jazdí v bielom kabriolete Cadillac, naráža na slávnu knihu Huntera S. Thompsona, Strach a hnus v Las Vegas pár rokov pred natočením filmu rovnakého mena kde hral Johnny Depp.
Vodca Love Battery Ron Nine tiež hrá v novej kapele Down With People, ktorá bola výrazne aktívnejšia než Love Battery v poslednom období. Od roku 2010 Ron Nine a  bývalí členovia Love Battery a basák kapely TAD Kurt Danielson hrajú v kapele Vaporland.
22. Októbra 2011, sa zišli členovia kapely aby odohali vystúpenie na The Mix v Seattli.
Rok 2012 znamenal nový začiatok pre kapelu, pretože sa zišiel hrať na miestach, ako je Lofi Performance Gallery 19. Mája Mural Amphitheatre v Seattli 20. augusta a Comet Tavern 29. septembra po boku umelcov ako Atomic Bride, Summer Babes a Blood Orange Paradise. Na ich myspace stránke oznámili, že plánujú vydať nový album niekedy v roku 2013.
 
Zostava kapely od jej založenia až doteraz:
 
1989
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Tommy "Bonehead" Simpson - basa
Dan Peters - bicie
 
1989–1990
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Tommy "Bonehead" Simpson - basa
Jason Finn – bicie
 
1990–1992
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Jim Tillman - basa
Jason Finn – bicie
 
1992
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Tommy "Bonehead" Simpson - basa
Jason Finn - bicie
 
1992–1995
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Bruce Fairweather - basa
Jason Finn – bicie
 
1995–1999
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Bruce Fairweather - basa
Dan Peters, Jason Finn, Mike Musburger - bicie
 
1999–2006
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Tommy "Bonehead" Simpson - basa
Dan Peters, Jason Finn – bicie
 
2006
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Tommy "Bonehead" Simpson - basa
Mike Musburger – bicie
 
2012
Ron Nine - spev
Kevin Whitworth - gitara
Curt Eckman - basa
Ben Ireland - bicie