Choď na obsah Choď na menu
 


Grunge filmy

5. 8. 2012

HYPE!

hypeposter.jpg

 HYPE! je dokumentární snímok z dielne Douga Praya pojednávajúcí o populárnom hudobnom štýle devädesiatych rokov - grunge rocku. Vo filme sú pohľady do zákulisia show a koncertov, rozhovory so skupinami Nirvana, Mudhoney, Soundgarden, The Melvins, Pearl Jam, 7 Year Bitch, Hovercraft a dalšími. 

 

SINGLES

singles_1992.jpg

 Na severozápade USA je mesto, omývané oceánom, obklopené modravými horami - Seattle. A v tomto veľkom meste je dom plný malých bytov, ako stvorených pre slobodných ľudí. Sledujeme troch mladých mužov a tri mladé ženy - ich vzájomné vzťahy sú rôzne: bývajú v tom istom dome, takže niekto niekoho pozná dobre, iného z videnia, dalšieho skoro vôbec a niekto je do niekoho možno zamilovaný až po uši. Rovnako tak rôzne sú aj ich povolania - od inžiniera - urbanistu cez ortodoxného rockera, ekologickú zachránkyňu sveta až po čašnčku v kaviarni. Ale nech každý z nich robí čokoľvek, akokoľvek sa snaží vyniknúť v práci alebo skvelo zahrať v rockovom klube, odísť spasiť Aljašku, uvariť dobrú kávu alebo si iba tak zatancovať, v ich veku je proste vo všetkom láska... Jeden ju hľadá, druhý len čaká, tretí si vyberá tú pravú, další ju "zatiaľ" odmieta... a jedna z dievčat chce dokonca tej svojej láske pomôcť operatívnym zvätšením prsníkov! Našťastie to príroda zariadila podľa svojho, takže se tí praví po všetkých nádejach, sklamaniach, bolestiach a neistotách nakoniec nájdu - však to sú vlastne susedia! V tomto skvelom filme si zahrali napríkad Chris Cornell ako aj členovia kapely Pearl Jam.

 

FOO FIGHTERS: BACK AND FORTH

 back-and-forth.jpg

 Dokument Foo Fighters: Back and Forth mapuje 16 rokov tejto kapely; od prvních piesní, ktoré zložil Dave Grohl sám po tom, ako skončila Nirvana, cez niekoľko zmien v kapele na postoch bubeníka a gitaristu, procesy nahrávánia všetkých albumov, vypredané Wembley až k príprave posledného albumu, ktoré vznikalo v garáži domu Grohla. Skupina sa postupne dopracovala na jednu z najlepších rockových kapiel súčasnosti, za ktorou je právom označovaná.

 

KURT & COURTNEY

 

nnvg1178.jpg

 

Tragická smrť 27 ročného leadera, speváka, textára a gitaristu skupiny Nirvana Kurta Cobaina v apríli 1994 bola úradne označená za samovraždu. Dokumentarista Nick Broomfield ale vo svojom filme Kurt & Courtney naznačuje aj iné eventuality a pátra po okolnostiach spevákovej podľa neho nie úplne jasne vysvetlenej smrti.

 

PEARL JAM TWENTY

poster.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokument o skupine Pearl Jam zachytáva roky, ktoré viedly ku vzniku kapely, roky šialenstva, ktoré nastalo krátko po dosiahnutí hviezdnej slávy a následnému utiahnutiu sa zo svetiel showbyznisu. Film bol zostrihaný z viac než 1200 hodín málo známych záznamov kapely. Je to definitívny portrét Pearl Jam: čiastočne koncert, čiastočne intímny pohľad do zákulisia a trocha aj svedectvo o sile hudby a nepoddajných umelcoch.