Choď na obsah Choď na menu
 


História

26. 8. 2011

Hole bola založená v roku 1989 v Los Angeles. Frontmanka Courtney Love (gitara a spev) bola manželkou Kurta Cobaina. Dalším zo zakladateľov bol Eric Erlandson, ktorý hral na gitaru a skladal. Kapela dosiahla veľkého komerčného úspechu - ich druhé album Live Through This bolo podľa niektorých kritikov jedno z nejlepších albumov deväťdesiatych rokov. Hole bola päťkrát nominovaná na cenu Grammy a dvakrát na MTV Video Music Awards. Názov Hole (diera) údajne pochádza z rozhovoru Courtney s Markom Armom (Green River, Mudhoney) o jeho "diere v duši".

Obrázok Hole vydali tri oficiálne albumy. Prvý album Pretty on the Inside je ovplyvnený žánrami no wave, noise rock a punkom. Experimentovali s alternatívnym ladením a skreslením. Ich texty a melódie vychádzajú z názvu celého albumu - navonek násilné a hrubé, melodické vo vnútri. Druhé album Live Through This bolo ovlplyvnené štýlmi power-pop, grunge a punk rockom. Gitary už neznejú tak abstraktne, ale majú silu jednoduchosti. Je to ich najuznávanější album hudobnými kritikmi. Práve na Live Through This vyšla skladba "Violet", ktorá je asi nejväčším hitom Hole. Album bolo vydáné 12. apríľa 1994, týždeň po smrti Kurta Cobaina.

Obrázok Tretí album Celebrity Skin už bolo plne inšpirováné hudobným štýlom power-pop. Je zaujímavé tým, že spojuje hudobné štýly punk a pop. V roku 1995 Hole vystúpila v MTV Unplugged. Záznam koncertu MTV Unplugged oficiálne vyšiel ako také "vedľajšie album". Ďalšie také album je My Body, the Hand Grenade, ktoré vyšlo tri roky po Live Through This. Obsahuje prvné skladby z počiatkov kapely, b-strany singlov, demá a záznamy z live koncertov. Je na ňom tiež skladba "Old Age", ktorá sa mala pôvodne objaviť na albume Live Through This. Autorom "Old Age" je pôvodně Kurt Cobain. Pieseň pôvodne mala byť na legendárnom albume Nirvany - Nevermind. Neskôr, až v roku 2004 vyšla verzia Nirvany na boxsetu With the Lights Out (My Body, the Hand Grenade vyšlo v roku 1997) a mnohí začali podozrievať Courtney, že piesne Hole napísal Kurt Cobain. Love a Erlandson oznámili rozpad skupiny na oficiálnom webu Hole v roku 2002. Hudbe sa však věnujú naďalej. Auf der Maur sa pripojila k Smashing Pumpkins a tiež vydala vlastné album Auf der Maur. Erlandson pokračoval ako hudobný producent, Maloney je súčásťou Mötley Crüe, Scarling, Eagles of Death Metal a Peaches. Courtney Love sa vydala na sólovú dráhu a vydala album America's Sweetheart v roku 2004 a Nobody's Daughter v roku 2009. Kariéra Hole obsahuje: 13 singlov, 6 nominácií Grammy, 3 LP, 2 EP, jednu kompiláciu a 10 videoklipov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.