Choď na obsah Choď na menu
 


História

12. 9. 2011

 

 

Bush

 

 

 


 

 

 

Pri zrode tejto populárnej formácie, ktorej sa ako prvej britskej ´post-nirvanovskej´ skupine podarilo presadiť aj v Spojených štátoch, stál spevák a gitarista Gavin McGregor Rossdale. Práve grungeové korene, ktoré sa v ich sounde odzrkadlili v podobe hlučných gitár, rytmických ´stoptajmoch´, hlasitých vokáloch a extrémne dynamických skladbách, zabezpečili úspešnú cestu na popredné priečky svetových hitparád.

Myšlienka vzniku sa zrodila koncom roka 1992 po Gavinovom stretnutí s talentovaným gitaristom Nigelom Pulsfordom v jednom z londýnskych klubov. O niekoľko dní neskôr k nim pribudol basgitarista Dave Parsons, ktorý kedysi pôsobil v známej pop-punkovej skupine Transvision Vamp. Spolu s hosťujúcim bubeníkom, ktorého meno žiaľ už dnes nie je známe, začalo trio Future Primitive, neskôr prekrstené na Bush, tvoriť prvé skladby (za minimálny honorár ich prezentovali v rôznych britských baroch).

Na jednom z ich vystúpení sa raz ´vyskytol´ bubeník Robin Goodridge. Produkcia Bush sa mu okamžite zapáčila, avšak celkový dojem mu kazil štýl hry ich ´bicmena´, ktorý sa mu nezdal adekvátny. Po koncerte teda zašiel do šatne a zdôveril sa Gavinovi so svojimi pocitmi. Keďže ten sa s jeho názorom absolútne stotožnil, o niekoľko dní mali nového bubeníka...

Aj keď nadšenie členov bolo obrovské, ohlas na ich tvorbu bol spočiatku prakticky nulový. Zmena k lepšiemu nastala potom, čo svoju demokazetu rozposlali rôznym rozhlasovým staniciam. Vo vysielaní jednej z nich sa vynikajúco uchytila skladba "Everything Zen", tešiac sa tam častej rotácii. Napriek tomu britské nahrávacie spoločnosti o kapelu stále nejavili záujem. Až kým sa jedného dňa na nich nenakontaktoval malý americký label Trauma Records, s ktorým neskôr podpísali zmluvu na dva albumy.

Úspech debutu "Sixteen Stone" (júl 1994), ktorý kapela nakrúcala v produkcii Clivea Langera a Alana Winstanleyho (v minulosti spolupracovali s Madness, Elvisom Costellom a mnohými inými) sa dostavil, paradoxne, na americkom trhu. Zarezonoval doslova ako bomba. Vďaka podpore hudobnej stanice MTV sa stali novými rockovými hviezdami najväčšieho kalibru. Singlovky "Everything Zen", "Glycerine", "Little Things", "Comedown" a "Machinehead" s úspechom dobýjali popredné priečky hitparád. Niet sa teda čomu čudovať, že takmer každý koncert v rámci Sixteen Stone Tour bol vypredaný. Napriek všetkým týmto úspechom (ako aj faktu, že predajnosť debutu dosahovala sedemmiestne čísla - z albumu sa dodnes predalo 8 miliónov kusov) si priazeň sprvoti dosť negatívne naladenej kritiky (ktorá ich považovala za tzv. ´projekt jedného albumu´) získavali iba veľmi pomaly.

Problém vyriešili veľmi rafinovane a oslovili ostriaľaného Stevea Albiniho (legenda indie music, známy najmä spoluprácou s Pixies, Nirvanou a PJ Harvey) s ponukou produkovať ich druhý album "Razorblade Suitcase" (november 1996). Tento ťah kapele vyšiel na výbornú a okrem priznivých ohlasov zo strany fanúšikov sa dočkali konečne úspechu i u kritiky. Pilotný singel "Swallowed", ktorý dodnes patrí medzi najväčšie hity, sa okamžite vyšplhal do americkej Top 20 s ďalšími úspešnými singlovkami "Greedy Fly", "Cold Contagious" a "Bonedriven". Potom, čo si za predajnosť novinky prevzali dvojitú platinovú platňu, vydali sa na rozsiahle turné po Európe a Spojených štátoch, v rámci ktorého vystúpili aj na mnohých festivaloch, vrátane Rock Am Ring a Reading.

Nasledujúci rok trávila skupina najmä na koncertných pódiách. V novembri je na svete album remixov "Deconstructed", na ktorom si ich skladby ´podali´ okrem iných napríklad aj také hviezdy ako Tricky, či Goldie. Single "Warm Machine" a "Letting The Cables Sleep" sprevádzali v októbri 1999 vydanie tretieho albumu "The Science Of Things", na ktorom svoj klasický, tvrdý grungeový sound doplnili aj o sláčiky a elektronické ´podmazy´, o ktoré sa postaral klávesák Sascha Putnam. Po jeho vydaní vyrážajú na turné v spoločnosti priateľa Mobyho. Pozornosť médií sa v tom období sústreďovala prevažne na Gavina, miláčika ženskej časti publika, ktorý začal vzťah so speváčkou z No Doubt - Gwen Steffani (nakrúcala vokály na posledný album Bush).

Minulý rok prebiehal v znamení príprav nového albumu, ktorého vydanie ohlásili na december. Vystúpenia v rámci letných festivalov odohrali v mierne pozmenej zostave, keď basáka Davea, ktorého načas ´odstavili´ otcovské povinnosti, zastúpil Sascha. Veľké prekvapenie vzbudila správa, že Gavin, ktorý v tom období dosť často vystupoval v kluboch iba v spoločnosti svojej priateľky Gwen s rôznymi coververziami, odmietol ponuku stvárniť hlavnú úlohu Jima Morrisona v pripravovanom novom filme o legendárnych The Doors.

Začiatkom tohoto roka oznámili, že nového albumu sa fanúšikovia dočkajú s najväčšou pravdepodobnosťou v lete.

Bush:

Gavin Rossdale - spev, gitara
Nigel Pulsford - gitara
Dave Parsons - basgitara
Robin Goodridge - bicie
Sascha Putnam - klávesy, basgitara


Diskografia:


Sixteen Stone (1994)
Razorblade Suitcase (1996)
Deconstructed (1997)
The Science Of Things (1999)
Golden State (2001)

The Sea Of Memories (2011)



Stránka
oficiálneho fanklubu

 

skupiny Bush.