Choď na obsah Choď na menu
 


Layne Staley - biografia

18. 9. 2011

Layne Thomas Staley

 

Obrázok

 

Layne Thomas Staley bol americký hudobník. Bol frontmanom skupiny Alice in chains, ktorá bola založená v Seattli, Washington. Alice in chains sa zdvihla k medzinárodnému ohlasu ako súčasť grunge hnutie v roku 1990. Skupina sa stala známa vďaka jej odlišnému, vokálnemu štýlu, ktorý často zahŕňal „vrčanie“ a výkrik ako aj harmonizované vokály Layna a Jerryho Cantrella. Layne okrem alice in chains mal aj druhý vedľajší projekt Mad Season.

 
 •  


  Mladosť
  Narodil sa v Kirklande, Washington. Mal sedem rokov, keď sa jeho rodičia rozviedli. Layne začal hrať keď mal 12 rokov na bicie. Hral aj v niekoľkých glam skupinách. Túžil aj spievať, preto založil v roku 1985 skupinu Slezie, ktorú neskôr premenovali na alice in chains.

  Alice in chains a Mad Season

  Alice in chains 21. Augusta 1990 vydali svoj debutový album Facelift a singel, ktorý sa stal hitom „Man in the Box.“ Tento album získal dve platinové dosky. Neskôr vydali akustické Ep Sap. V septembri 1992 vydali ďalší album „Dirt.“ Týmto albumom získali štvornásobnu platinu. Alice in chains dosiahla veľké úspechy v grungeovej scéne. Jedným z posledných Laynových vystúpení v naživo bol MTV unplugged z roku 1996. Staley sa objavil pod reflektormi 26.02:1997 keď boli Alice In Chains ocenený Grammy za pieseň Again. Niekedy v septembri 1998 sa podieľal na piesňach "Get Born Again" a "Died" z výberovky Music Bank z roku 1999. Posledné 3 roky pred smrťou žil veľmi samotársky a zachovalo sa len málo detailov z tohto obdobia.

  Layne bol síce výborný spevák, ale tak ako každého z nás niečo trápilo tak aj jeho. Ľudia, čo ho poznali povedali o ňom: „Layne je veľmi vtipný, inteligentný muž s obrovským nadaním.“ Ano. Layne skutočne bol človek s veľkým srdcom. Pre nás môže byť veľkým vzorom, hlavne v spoločnosti, ktorá ma často vpliv na naše správanie a rozhodovanie. Tak ako každý túži mať svoju lásku, tak aj on mal svoju Demri.

   

  Obrázok Demri Lara Parrot (1969 - 1996) bola veľmi pekná a  inteligentná poetka, hudobníčka a bola láskou  oddaná Laynovi. Zriedkavé fotografie ju ukazujú s  dlhými vlasmi a tmavými očami. Layne a Demri sa  spoznali niekedy na koncom roka 1989 alebo  začiatkom 1990 keď ako hudobníčka Layna  poprosila aby jej zapísal na papier noty na niektorú  z piesní z albumu Facelift. Bola závislá na drogách  ešte pred tým ako spoznala Layna. Zasnúbený boli  v rokoch 1992 až 1994. Niekedy v tom období po  úspechu Dirt sa na istý čas odcudzili. Smutne a  náhle 29.10. 1996, Demri  odišla navždy následkom  zlyhania srdca, keď sa smrteľne predávkovala  heroínom a to malo na Layna, ktorý viedol vlastný  boj s dorgami zlý dopad. Často vidíme v jeho tvorbe smútok a depresie. Vedomie, že stratil svoju lásku ho ničilo. Neskôr vďaka utópií smútku a znechutenosti zo svojho okolia podliehal často drogám. Ale aj napriek všetkému jeho tvorba dosiahla veľký úspech a to nehovorím len o Alice in chains, ale aj o Mad Season. Singel ktorým mieril na svoju Demri „Wake up“ hovorí za všetko. Je len ťažko opísať človeka akým bol Layne.

  demri.jpg

   

  301537_177647895652127_1743648564_n.jpg

  Lili