Choď na obsah Choď na menu
 


Ako na to?

26. 8. 2011

1. Študujte korene GRUNGE

Grunge bol ťažko ovplyvnený kapelami Sonic Youth a The Pixies. Taktiež aj veľa inými starými americkými popovými kapelami ktoré vo svojej hudbe striedali razantný rytmus s pomalými pasážami. Grunge bol taktiež ovplyvnený heavy metalom začiatku 70tych rokov ako napríklad Black Sabbath a Led Zeppelin.
Preskúmajte si inštruentálne kapely zo Seattle. Samozrejme nezabudnite na kapely ako Green River, starý Soundgarden, U-Men, Malfunkshun, Skin Yard, Beat Happening, The Walkabouts, The Young Fresh Fellows, atď. Čeknite si výberovky Deep Six compilation, Sub Pop 200 compilation, The Grunge Years compilation, Another Pyrrhic Victory compilation a iné staré grunge výberovky. Pozrite nejaké dokumenty o grunge! Napríklad Hype! Dokument z ktorého sa naučíte čo to o grunge.


2. Protestujte proti mainstreamu tak že budete mimo neho
 
Toto je kľúčová zásada grungera. Ak punk a heavy metal odvrhujú popovú a inú komerčnému úspechu zapredanú kultúru postavením sa na opačnú stranu, čo dávajú najavo hlavne výstrednosťou  (napr. číro, tetovania), grungeri to riešia jednoducho tak, že sa na tom nebudú podieľať. Majú na háku šokovať ľudí na ulici, a nezídu zo svojej pre nich nonkonformnej cesty. Často si robia srandu z tých všetkých trápnych idolov a kadejakých popových princezničiek, a hlavne NIKDY nesklonia hlavu pred ich pochybnými ideálmi. Skutočný grunger fakuje na to upútavať na seba pozornosť ani nerobí veci ktoré by k tomu motivovali iných ľudí.


3. Nestarajte sa priveľmi o svoj výzor

To je celé. Strávte čo najmenej času nakupovaním handier a starostlivosťou o vlasy. Rôzne úpravy oblečenia a návštevy krajčírstva ako ich môžete vidieť v DIY punkovej kultúre a starostlivé vyberanie si handier ako môžete vidieť v u metalistov neexistujú v grunge. Jediné čo je ich spoločným prvkom je flanelová košeľa. Grungeri ju nosili pretože bola ľahko dostupná, lacná, teplá a pohodlná. Pekné, lacné a pohodlné veci sa dajú nájsť aj v sekáči. Takže noste čokoľvek čo je pohodlné a čo vyžaduje čo najmenej času a peňazí, ktoré musíte investovať do seba.


4. Prestaňte sa starať o to aby ste boli obdivovaný

Majte k tomu odpor. Pretože ľudom, ktorí preslávili grunge sa hnusila sláva, a nechceli nasledovať nekonečné zástupy hudobníkov, ktorí o nej snívali. Všimnite si že sláva a popularita sú niekedy také plytké, že to je poznať na prvý pohľad a nemajú pre Vás žiadnu cenu. Snažte sa rozoznať tieto stereotypy v správaní akože umelcov. Sú to nič viac iba prekážky vo vašej snahe robiť hudbu (alebo aj niečo iné).


5. Snažte sa byť dobrý ale nelichoťte sebe v prítomnosti ostatných

Ani sebe ani ostatným v neprimeranej miere ( je jedno či je alebo nieje grunge). Nepotrebujete to. Poukazuje to jedine na vaše nízke sebavedomie a to že chcete byť obdivovaný.


6. Snažte sa spoznať čo najviac grungeových kapiel a ich históriu
 
V takom rozsahu ako vám len váš čas dovoľuje. Nezabúdajte ani na slovenský, český či akýkoľvek iný grunge. Uisťujem Vás, že nájdete aj skutočné hudobné klenoty. Keď poznáte iba Black Hole Sun a Kurta Cobaina ste pózer.


7. Spoznajte underground

To znamená kapely, ktoré pochádzajú zo Seattlu a vydavateľstvo Sub Pop pred rokom 1991 keď ešte grunge nebol tak mediálne známy. Sú to kapely ako Mudhoney, Tad, Love Battery, Screaming Trees, The Afghan Whigs, Green River, Babes In Toyland, L7, Mother Love Bone, atď.


8. Nebuďte len slepým nasledovníkom

Priznajte si, že sa Vám páči aj iná hudba. Označovanie seba za grungera z vás maximálne spraví pózera. Čokoľvek počúvate a zaujímate sa o to aj mimo toho, uistite sa, že ten hudobník má talent.


9. Jedna rada pred vstupom na pódium

Nebuďte kráľom alebo kráľovnou dramatického prejavu. Je OK vyjadriť čo cítite pokiaľ ste úprimný k publiku. Frontmani a speváčky z väčšiny grunge kapiel boli schopný vyjadriť svoje pocity v kontraste s krutou realitou a nie nahraným a predramatizovaným speváckym prejavom. Cítia sa lepšie keď sú prepojení s publikom a dôverujú im do takej miery, že môžu ostať skutoční a nie odísť ako nejaká nedosiahnuteľná figúra.


10. Počúvajte grunge, skúšajte niečo tvoriť, snažte sa porozumieť textom piesní, rozprávajte sa o tom všetkom s kamošmi :)

 

grunge-fashion-kurtcobain.jpg